اخیراً مصطفی میرسلیم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در توئیتی نسبت به تعطیلی هفته گذشته کشور انتقاد کرده است؛ وی می‌نویسد:

«هر روز تعطیل کار و تولید به بهانه گرما یا سرما یا آلودگی هوا یعنی نیم درصد کاهش درآمد ناخالص ملی و متناسب با آن، سقوط ارزش پول ملی و در نتیجه ادامه و تشدید تورم و گرانی افسارگسیخته.»

این گفته را از دو جهت می‌توان، تحلیل کرد:

  • بررسی میزان تولید ناخالص داخلی اسمی و حقیقی و ارزش هر روز آن
  • بررسی میزان خسارت ناشی از تعطیلی یک روز و نسبت آن به تولید ناخالص داخلی کشور

همچنین اکومتر در این گزارش، نگاهی به تعداد روز‌های تعطیل در کشور و سایر کشور‌ها می‌اندازد.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، تولید ناخالص داخلی جاری و قیمت‌های ثابت سال 1390، به شرح زیر است.

بر اساس محاسبات انجام شده، نسبت ارزش یک روز از تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های جاری و ثابت، برابر با 3 درصد ارزش کل این شاخص است.

اما اگر بر اساس میزان خسارت هر روز تعطیلی کشور، نسبت بالا را محاسبه کنیم، نتایج ارقام دیگری را رقم خواهد زد. البته در ابتدا باید میزان خسارت هر روز تعطیلی کشور را مقایسه کرد.

در مورد میزان خسارت هر روز تعطیلی در کشور، داده‌های دقیقی وجود ندارد؛ اما این میزان سال گذشته توسط رئیس سابق سازمان امور اداری و استخدامی کشور 24 هزار میلیارد ریال اعلام شده بود؛ براین‌اساس نسبت خسارت یک روز تعطیلی کشور به تولید ناخالص داخلی کشور به شرح زیر است.

بر اساس محاسبات فوق، نسبت خسارت هر روز تعطیلی به ارزش تولید ناخالص داخلی کشور، تنها 0.01 درصد است.

اما برای تخمین خسارت هر روز تعطیلی، محققان روشی دارند که در آن ارزش تولید ناخالص داخلی را بر نتیجه تفریق تعداد روز‌های تعطیل از کل روز‌های سال تقسیم می‌کنند.

در این محاسبه نیز نسبت خسارت هر روز تعطیلی‌ به ارزش تولید ناخالص داخلی نیز 0.3 درصد است.

بر اساس آنچه گفته شد، ادعای مصطفی میرسلیم مبنی بر «یک روز تعطیلی، نیم درصد تولید ناخالص داخلی را کاهش می‌دهد»، نیمه درست است.

لازم به توضیح است، در باور بسیاری از مردم و مسئولین، ایران جزو کشور‌هایی است که بیشترین تعطیلی را نسبت به سایر کشور‌های جهان دارد. اما مقایسه این میزان نشان می‌دهد، به دلیل یک‌روزه بودن تعطیلات آخر هفته در ایران، مجموع روز‌های تعطیل رسمی و غیررسمی در کشور از عدد 90 بیشتر نخواهد بود.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *