نرخ_تورم_874

چرا تورم احساس شده توسط مردم با نرخ‌ رسمی تفاوت دارد؟

اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران با واکنش‌های منفی زیادی از سوی مردم و حتی کارشناسان روبرو بوده و آن‌ها به دلیل تفاوت زیاد میان نرخ رسمی و تورم احساس شده، نرخ رسمی را بی‌اعتبار می‌دانند. اما مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با عنوان «بررسی دلایل تفاوت درک مردم از تورم و نرخ تورم رسمی»، به بررسی علل فنی این مسئله پرداخته است.

ادامه مطلب »
نرخ_تورم_01515

علت‌یابی تفاوت نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار

مقایسه نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه و کل اعلام شده از سوی نهادهای رسمی کشور حکایت از تفاوت قابل‌توجهی اعداد اعلامی دارد، بررسی‌ها بیانگر آن بوده که تفاوت نرخ تورم مرکز آمار و بانک مرکزی را می‌توان از دو منظر تفاوت در ضرایب اهمیت و تفاوت در قیمت‌ها مورد ارزیابی قرارداد.

ادامه مطلب »
صولت_مرتضوی_01

رکورد ۴۰ساله نرخ بیکاری شکسته شده است

صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیرامون کاهش نرخ بیکاری در چند فصل گذشته، گفته است: نرخ بیکاری با ۲ درصد کاهش در دولت سیزدهم رکورد ۴۰ساله را شکسته و به ۷.۶ درصد رسیده است. اما آیا اظهارات وی صحت دارد؟

ادامه مطلب »
مسکن_خانوار2501

در کشور بیش از تعداد خانوار‌ها، مسکن داریم

مشکلات حوزه مسکن و تورم افسارگسیخته آن در سال‌های اخیر، عرضه و تقاضا بازار مسکن را با مشکل روبرو کرده و به این کالا ماهیتی سرمایه‌ای داده است، ازاین‌رو مهم‌تریم برنامه دولت‌ها، ساخت مسکن و پیداکردن راهکاری برای ارزان تمام‌شدن آن بوده است. به همین دلیل اظهارات عجیب‌وغریب در این مورد زیاد است.

ادامه مطلب »
بریکس پی

آیا سامانه «بریکس پی» جایگزین سوئیفت است؟

عضویت ایران در بریکس و مزایای آن برای کشور، به مهم‌ترین تیتر خبری بعضی از رسانه‌ها تبدیل شده است. بعد از بازگشت رئیس مجلس شورای اسلامی از آفریقای جنوبی، موجی از ظرفیت‌های عضویت ایران در بانک «توسعه جدید» در رسانه‌های کشور منتشر شد. اما آیا عضویت ایران در بانک «توسعه جدید» پایانی بر تحریم‌های بانکی و «بریکس پی» جایگزینی برای سوئیفت است؟

ادامه مطلب »
میرسلیم_0141

یک روز تعطیلی، نیم درصد تولید ناخالص داخلی را کاهش می‌دهد

تعطیلی آخر هفته گذشته کشور به دلیل موج گرما و درخواست وزارت بهداشت، با حواشی بسیاری همراه بود، از حدس و گمان‌ها در مورد علت آن تا میزان خسارت وارده به کشور به دلیل تعطیلی، در این میان توئیت یکی از نمایندگان مجلس در مورد خسارت هر روز تعطیلی در کشور، در بسیاری از رسانه‌ها منتشر شد.

ادامه مطلب »