چند روزی است که در فضای مجازی مالیات 25 درصدی از سود خرید طلا در حال انتشار است و پخش این شایعه التهاباتی را در بازار طلا و جواهر کشور در پی داشته است. به عنوان نمونه یکی از فروشندگان طلا مدعی شده است: «همه مردم، سازندگان طلا، بنکداران و خرده‌فروشان طلا باید میزان موجودی طلای خود را در سامانه  جامع تجارت ثبت کنند و هنگام فروش، 25 در صد سود آن را مالیات به دولت بپردازند.» اما این شایعه چگونه پدید آمد؟

شایعه مالیات 25 درصدی طلا در حالی منتشر شد که در گذشته همه مشاغل مشمول مالیات سود عملکرد بین 15 تا 25 درصد بودند و این میزان مالیات فقط به صنف طلافروشان مربوط نمی‌شد.

از طرفی طبق قانون مالیات‌بردرآمد مشاغل، اگر سود فعالیت صاحبان مشاغل بین صفر تا ۲۰۰ میلیون تومان باشد تا ۱۵ درصد مشمول مالیات می‌شوند. درصورتی‌که سود بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان باشد تا ۲۰ درصد و بیش از ۴۰۰ میلیون تومان مشمول ۲۵ درصد مالیات می‌شوند.

همچنین سید محمدهادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی پیش‌ازاین گفته است: هم اکنون از همه اصناف و مشاغل سود عملکرد دریافت می‌شوند که طلافروشان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هرکسی که در آمدی دارد پس از کسر هزینه‌های و معافیت‌های مالیاتی پایه، باید مالیات‌بردرآمد پرداخت کنند، همچنین مطابق با قانون اصلاحی ارزش‌افزوده مصوبه سال 1400، اصل طلا از این مالیات معاف بوده و فقط سود فعالیت و اجرت طلافروشان شامل مالیات بر ارزش‌افزوده است.

علاوه بر این، طبق اطلاعیه جدید سازمان امور مالیاتی، از ابتدای دی‌ماه فروشندگان طلا موظف‌اند میزان فروش خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند.

این اطلاعیه تأکید می‌کند صاحبان مشاغلی که میزان فروش خالص کالا و خدمات آنها در سال ۱۴۰۲ تا پایان شهریور‌ماه بیش از ۱۸ میلیارد تومان بوده، ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی هستند. این اقدام بخشی از سیاست سازمان امور مالیاتی برای اجرایی‌کردن قانون پایانه‌های فروشگاهی است و ارتباطی به اخذ مالیات از خریداران طلا ندارد.

گمانه‌زنی‌های نادرست

در مجموع می‌توان گفت تمامی سخنان مطرح‌شده فقط یک حدس است و تا زمان انتشار ابلاغیه جدید نمی‌توان  آن را تأیید کرد.

همچنین به‌موجب قانون اصلاحی ارزش‌افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، ارزش اصل طلا، جواهرات و پلاتین به‌کاررفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات ذکر شده، معاف از مالیات بر ارزش‌افزوده بوده و فقط سود فعالیت و اجرت طلافروشان شامل این مالیات می‌شود.

از طرفی نیز بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۳،  مقرر شده تا نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده به ۱۰ درصد افزایش پیدا کند، هر چند لایحه فوق هنوز به تأیید شورای نگهبان نرسیده است، با این تفاسیر در این مقطع زمانی هیچ‌گونه تغییری در نرخ مالیات بر ارزش‌افزوده رخ نداده است.

همه مشاغل ملزم به صدور صورت‌حساب الکترونیکی هستند

در  همین راستا مهدی موحدی‌‍ بکنظر سخنگوی سازمان امور مالیاتی گفت: یکی از مشاغلی که ضرورت دارد صورت‌حساب الکترونیکی مربوط به فروش مصنوعات طلا را صادر کنند، عرضه‌کنندگان مرتبط با کالا و خدمات در حوزه طلا، جواهر و پلاتین هستند. این اطلاعات شامل اصل ارزش طلا، اجرت، حق‌العمل و سود فروشنده خواهد بود.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: در صورت کتمان، این اصناف شامل جریمه ۹درصدی از اصل ارزش طلا هستند که غیر قابل بخشودگی خواهد بود.

وی افزود: این موضوع ارتباطی به خریداران و مصرف‌کنندگان نهایی مصنوعات طلا، جواهر و پلاتین ندارد و هیچ‌گونه مالیات جدیدی به این افراد تحمیل نخواهد شد.

موحدی‌‍‌بکنظر اظهار داشت: هرگونه افزایش نرخ مالیاتی یا افزودن پایه مالیاتی حوزه طلا، جواهر و پلاتین از روز اول دی‌ماه را تکذیب می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اصل کالای طلا، جواهر و پلاتین از مالیات معاف است، تأکید کرد: تنها ۹درصد مالیات ارزش‌افزوده از اجرت، حق‌العمل و سود این کالا دریافت می‌شود.

همچنین سخنگوی سازمان امور مالیاتی در خصوص شایعه مالیات 25 درصدی از سود خرید طلا گفت: سازمان امور مالیاتی طی 3 سال اخیر، فرایندهایی را در جهت اصلاح ساختاری نظام مالیاتی طراحی کرده و در حال بهبود بخشیدن به آن است. بنابراین، با رویه فوق فرار مالیاتی، با افزایش ریسک همراه خواهد بود. درواقع این اشخاص برای اینکه از اصلاح فرایندهای مالیاتی جلوگیری نمایند، چنین شایعاتی را منتشر می‌کنند.

بنابراین، باید گفت که خبر منتشر شده در فضای مجازی دررابطه‌با دریافت مالیات 25 درصدی از سود خریدوفروش طلا تنها شایعه بوده و نادرست ارزیابی می‌شود.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *